Masz pytania lub wolisz zamówić  telefonicznie? Zadzwoń:

(85) 651-33-75

pon. - pt. od 7:30 do 15:30

BOK@awa24.pl

Poradnik - telewizory - jak wybrać? na co zwrócić uwagę?

Wróć do listy poradników

 

Zastanawiasz się jaki telewizor wybrać? Na jakie parametry telewizora zwrócić uwagę podczas zakupu? Wybrać tv LCD czy może tv plazmowy? Co oznacza Full HD i HD Ready? Jakie funkcje dodatkowe oferują nowoczesne telewizory? Do czego służą poszczególne wejścia i wyjścia? Jaką rozdzielczość wybrać? Jeśli tak - ten poradnik jest dla Ciebie.

 

Wybieramy telewizor

 

Coraz większy wybór produktów sprawia, że często mamy problem z podjęciem decyzji, który model będzie dla nas najlepszy. Nie warto zdawać się na przypadek. Zachęcamy do skorzystania z naszych porad, gdzie postaramy się przybliżyć Państwu specyfikę i różnorodność poszczególnych produktów.


W przypadku płaskiego telewizora na pewno musimy zdecydować, czy interesuje nas ekran plazmowy czy LCD. Bardzo ważne są parametry takie jak przekątna ekranu, rozdzielczość, czy pozostałe parametry odpowiedzialne za jakość obrazu i dźwięku, które szczegółowo opiszemy poniżej. Nie pomijajmy także funkcji dodatkowych oraz ilości i rodzaju wejść i wyjść w telewizorze, bo często to właśnie one sprawiają, że korzystanie z danego telewizora jest prawdziwą przyjemnością. Zapraszamy do lektury.

 

Spis treści: Telewizor LCD czy plazmowy?, Przekątna ekranu, Full HD i HD Ready, Pozostałe parametry, Wejścia - wyjścia, Funkcje dodatkowe, Podsumowanie

 

Sprawdź szeroką ofertę telewizorów w Awa24.pl

 

Telewizor LCD czy plazmowy?

Telewizory kineskopowe odchodzą powoli do lamusa. Niewątpliwie przyszłością są ekrany płaskie, dlatego coraz częściej klienci decydują się na zakup telewizora LCD lub plazmowego. Ponieważ zakup telewizora nowej generacji wiąże się zazwyczaj ze sporym wydatkiem, warto wcześniej poznać wszystkie mocne i słabe strony poszczególnych urządzeń.

Jak to działa?

Telewizory3 - poradniki

Odtworzenie barw na ekranie
umożliwiają piksele

Ekrany telewizorów plazmowych, jak i LCD składają się z bardzo małych elementów, tzw. pikseli, które widoczne są dopiero z bardzo bliskiej odległości. Każdy piksel dzieli się na trzy subpiksele odpowiedzialne za wyświetlanie podstawowych barw: czerwonego, zielonego i niebieskiego. Dzięki odpowiedniej proporcji tych barw możliwe jest oddanie całej palety kolorów. WW najnowszej ofercie pojawiły się już telewizory wyposażone w dodatkowy, czwarty subpiksel, dodający do podstawowych trzech kolorów żółty, a tym samym umożliwiający odtwarzanie wielu barw w znacznie wyższej jakości. Dotyczy to przede wszystkim barwy żółtej, złotej, niebieskiej i zielonej, a co za tym idzie także pozostałych kolorów.

Plazma

Telewizory plazmowe posiadają bardzo wiele zalet i w wielu kategoriach wypadają lepiej niż LCD. Przede wszystkim paleta barw wyświetlana przez ekrany plazmowe jest bardzo szeroka, możliwe jest wyświetlanie milionów żywych barw, dzięki czemu widziany obraz jest bardzo naturalny, nie umknie nam też żaden szczegół, ponieważ kolory nie zlewają się. Wyższość telewizorów plazmowych widać szczególnie w parametrze kontrastu, czyli maksymalnej różnicy między bielą a czernią, który w dobrych ekranach plazmowych może mieć wartość nawet 15000:1. W "plazmach" nie występuje praktycznie efekt smużenia, czyli rozmycie obrazu szybko poruszających się na ekranie obiektów.

Przy wadach telewizorów plazmowych należy wspomnieć przede wszystkim o trudności w zredukowaniu rozmiarów pikseli plazmowych poniżej 0,5- 0,6 mm, dlatego właśnie nie ma telewizorów plazmowych o przekątnej mniejszej niż 32" (82 cm). Ponadto piksele plazmowe wypalają się. Żywotność telewizorów plazmowych jest niższa niż LCD, szacowana na około 50 tyś godzin. Biorąc pod uwagę sam obraz, należy także pamiętać, że od szklanych ekranów telewizorów plazmowych intensywniej odbija się światło, co może przeszkadzać w oglądaniu. Część modeli posiada tzw. powłokę antyrefleksową, dzięki której efekt odbijania światła powinien być zmniejszony, ale niestety z działaniem tej powłoki bywa bardzo różnie, dlatego przed zakupem telewizora plazmowego warto zastanowić się wcześniej nad odpowiednim ustawieniem go w salonie, aby odbijające się światło nie przeszkadzało w oglądaniu.

Podsumowując telewizor plazmowy polecamy szczególnie wielbicielom kina, którzy w domu chcą mieć namiastkę prawdziwej sali kinowej. Doskonała jakość obrazu połączona z dużą przekątną ekranu daje pewność satysfakcji z wyboru telewizora plazmowego. Jeżeli natomiast interesują nas telewizory mniejszych rozmiarów, lub też nie chcemy wydawać dużych pieniędzy na ekran plazmowy, warto zainteresować się modelem LCD.

LCD

Telewizor - poradniki

Telewizor LG 37" LCD 37LD465
o rozdzielczości 1920x1080 pikseli

Telewizory LCD dużo lepiej sprawują się w jasnych pomieszczeniach, światło dzienne nie odbija się od ekranu, a tym samym nie występuje problem zakłóceń w oglądaniu. Problemem natomiast jest mniejszy niż w telewizorach plazmowych kontrast barw. Oglądając film na ekranie LCD nie dostrzeżemy już tak intensywnych kolorów, szczególnie dotyczy to czerni, także drobne szczegóły i sama przestrzeń obrazu nie będą już tak widoczne jak przy ekranach plazmowych. Stąd właśnie nowe rozwiązania – LCD LED, które pozwalają zredukować część problematycznych cech telewizorów LCD, a tym samym zwiększyć jakość obrazu. 

Zaletą telewizorów LCD jest za to ich różnorodność, jeżeli chodzi o wielkość, a także niższa cena w porównaniu do plazm. Ekrany LCD mają także większą żywotność- wg części producentów nawet do 100 000 godzin, dzięki czemu dłużej możemy cieszyć się z zakupu. Nie mniej istotna jest oszczędność energii, telewizory plazmowe pochłaniają nawet dwa razy więcej energii niż telewizory LCD.

LED

Telewizory LED różnią się od standardowych LCD sposobem podświetlania ekranu, czyli zastosowaniem do tego celu diod LED, zamiast lamp fluorescencyjnych. Takie rozwiązanie gwarantuje większy kontrast, głęboką czerń oraz znacznie obniżenie zużycia energii, wg części producentów nawet do 80% .

 

Sprawdź szeroką ofertę telewizorów w Awa24.pl

 

Przekątna ekranu

Jednym z pierwszych parametrów, na który patrzą klienci przy wyborze telewizora, jest jego wielkość, określana przez przekątną ekranu. Przekątna ekranu podawana jest w calach (1 cal to ok. 2,5 cm). Przed zakupem warto zastanowić się jak duże jest pomieszczenie, w którym dany telewizor będzie stał. Wielkość ekranu zależna jest od jeszcze jednego czynnika – od rodzaju sygnału, z jakiego będziemy korzystać. Inna odległość będzie odpowiednia dla sygnału nadawanego w niskiej rozdzielczości (SD – Standard Definition), inna dla jakości HD (High Definition). Programy oglądane w jakości HD wyróżnia wyjątkowo wysoka jakość obrazu, dlatego warto oglądać je z bliska. I zgodnie z tym założeniem – im gorsza rozdzielczość, tym dalej od ekranu telewizora powinniśmy siedzieć. Istnieje prosty wzór, na podstawie którego możemy wyliczyć wielkość ekranu, która jest odpowiednia dla naszego pomieszczenia, oczywiście uwzględniając różnice w doborze sygnału. Pamiętajmy jednak, że tego typu wyliczenia możemy traktować wyłącznie jako podpowiedź, ponieważ podstawowe znaczenie będą miały nasze indywidualne preferencje.

odległość telewizora dla sygnału HD w cm = wielkość telewizora w calach x 4,2

odległość telewizora dla sygnału SD  w cm = wielkość telewizora w calach x 6,7

Przykładowo dla telewizora o przekątnej 40 cali w rozdzielczości HD szacowana najlepsza odległość będzie wynosiła:

40 x 4,2 = 168 cm, czyli ok. 1,7 m

natomiast w rozdzielczości SD:

40 x 6,7 = 268 cm, czyli ok. 2,7 m

Jak widać powyżej – różnica jest duża, warto więc brać pod uwagę to, w jakiej rozdzielczości będziemy odbierać sygnał telewizyjny.

 

Sprawdź szeroką ofertę telewizorów w Awa24.pl

 

Full HD i HD Ready

Telewizor8 - poradniki

Kolejnym bardzo ważnym parametrem jest rozdzielczość ekranu mierzona w pikselach. Im większa rozdzielczość, tym obraz jest wyraźniejszy i wrażenia odbioru lepsze.

Rozdzielczość określają dwa parametry:

 

  • liczba pikseli w jednej linii,
  • liczba poziomych linii, na których umieszczone są piksele, np. 1366x768 pikseli.

Warto zdecydować się na zakup telewizora przystosowanego do odbioru sygnału o wysokiej rozdzielczości, czyli Full HD lub HD Ready.

 

Sprawdź szeroką ofertę telewizorów w Awa24.pl

 

Pozostałe parametry

Po wyborze rodzaju ekranu, jego przekątnej i rozdzielczości, przyszedł na czas na poznanie szczegółowych parametrów dźwięku i obrazu.

  • Kontrast - ten parametr oznacza różnicę pomiędzy najjaśniejszym i najciemniejszym punktem na ekranie, im wyższy kontrast, tym więcej szczegółów obrazu jesteśmy w stanie zobaczyć. Kontrast określamy jako stosunek danej liczby do 1 np. 5000:1.
  • Jasność ekranu - jak już wspominaliśmy wcześniej w telewizorach plazmowych istnieje problem z odbijaniem światła od ekranu i tego właśnie dotyczy jasność ekranu. Im wyższy wskaźnik, tym wyraźniej widzimy obraz na ekranie w świetle dziennym lub w intensywnie oświetlonym pomieszczeniu.
  • Telewizory4 - poradniki
  • Czas reakcji matrycy - nazywany jedynie w telewizorach LCD, jest to parametr określający szybkość z jaką piksel zmienia barwę z białej na czarną. Oczywiście im szybciej, tym lepiej dla odbioru obrazu. W najlepszych telewizorach LCD czas ten mieści się w granicach 3 do 8 milisekund. W najlepszych telewizorach plazmowych czas ten mieści się w granicach kilku  milisekund. Jeżeli natomiast czas reakcji matrycy jest zbyt wysoki – na poziomie kilkunastu milisekund (ms) – na ekranie może pojawić się smużenie, szczególnie podczas oglądania dynamicznych obrazów.
  • Kąt widzenia – bardzo istotna cecha gwarantująca komfort oglądania niezależnie od zajętego miejsca przed telewizorem. Wadą pierwszych telewizorów LCD był właśnie niski kąt widzenia, przez co dobry obraz można było oglądać wyłącznie siedząc bezpośrednio naprzeciw ekranu. Obecnie wada ta jest eliminowana, ale jeżeli chcemy mieć możliwość oglądania bez utraty jakości niezależnie od miejsca – warto wybrać telewizor z dużym kątem widzenia. W dobrych modelach obraz pozostaje niezmiennie dobry, a kolory zachowane pod kątem nawet 178 stopni.

 

Sprawdź szeroką ofertę telewizorów w Awa24.pl

 

Wejścia - wyjścia

Ilość i rodzaj wejść/wyjść to kolejny ważna rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Im jest ich więcej, tym więcej dodatkowych urządzeń możemy podłączyć do telewizora. Nowoczesne płaskie telewizory współpracują m.in. z odtwarzaczami dvd, kamerami, aparatami cyfrowymi, konsolami PlayStation, czy komputerami. Przy tak dużych możliwościach nasz telewizor może zyskać zupełnie nowe oblicze.

Telewizory5 - poradniki

 

  • HDMI - wejście pozwalające na przesyłanie do telewizora obrazu i dźwięku cyfrowego w jednym kablu. Wcześniejsze rozwiązanie DVI umożliwiało jedynie przesłanie cyfrowego obrazu, dźwięk natomiast musiał być podłączony oddzielnym kablem. Dobrze jeśli telewizor posiada co najmniej dwa wejścia HDMI,
  • Euro (Scart) - wejście pozwalające na przesyłanie do telewizora obrazu i dźwięku analogowego. Przez złącze Scart podłączymy m.in. tunery telewizyjne, czy dekodery,
  • AV - wejście znajdujące się zazwyczaj z przodu telewizora, służące do przekazywania analogowego obrazu i dźwięku, służy do podłączania aparatów cyfrowych, kamer, czy konsoli gier,
  • S-Video - podobnie jak wejście AV obsługuje aparaty cyfrowe, kamery czy konsole gier, w tym wejściu możemy jednak przesłać jedynie obraz, dźwięk podłączamy oddzielnie,
  • Wejście PC (zwane także VGA, D-Sub 15) - przydatne, kiedy chcemy wykorzystać telewizor jako monitor do komputera,
  • Złącze USB - współpracuje z odtwarzaczami mp3/mp4, oraz z przenośnymi dyskami,
  • Czytnik kart pamięci - niektóre modele mają możliwość odtwarzania danych bezpośrednio z kart pamięci, dzięki wbudowanym czytnikom,
  • Liniowe wejście audio - wejście, dzięki któremu podłączysz dodatkowe głośniki, bądź zestaw muzyczny,
  • Wejście antenowe - służy do podłączenia zewnętrznej anteny telewizyjnej lub dekodera telewizji cyfrowej,
  • Wyjście słuchawkowe - służy do podłączenia słuchawek.

 

Sprawdź szeroką ofertę telewizorów w Awa24.pl

 

Funkcja dodatkowe

Zakup telewizora to zazwyczaj poważny wydatek, dlatego warto przed podjęciem ostatecznej decyzji sprawdzić też, jakie funkcje dodatkowe oferuje nam dany model. Być może to właśnie któraś z nich zadecyduje o wyborze.

Telewizory7-poradniki

Funkcja Pip



Funkcja Pip, czyli obraz w obrazie, dzięki temu rozwiązaniu masz możliwość oglądanie jednocześnie dwóch kanałów. Na ekranie telewizora pojawia się okienko, w którym podglądasz inny kanał. Jest to bardzo dobry pomysł dla wszystkich, którzy mają podzielną uwagę, bądź też bardzo źle znoszą oglądanie reklam.

Funkcja Pop, czyli możliwość oglądania jednocześnie dwóch obrazów, przy czym jeden pochodzi z sygnału telewizyjnego, natomiast drugi z wejścia cyfrowego. Umożliwia to np. oglądanie telewizji i prace przy komputerze.

Funkcja Pap natomiast to możliwość oglądania w tym samym czasie dwóch programów telewizyjnych. Ekran telewizora podzielony jest wówczas na dwie części, dźwięk zaś przesyłany jest przez głośniki i słuchawki.

Inne funkcje dodatkowe znane są już ze starszych modeli telewizorów. Są to przede wszystkim:

 

  • menu w języku polskim,
  • funkcja telegazety,
  • włącznik/ wyłącznik czasowy,
  • blokada rodzicielska.

 

Sprawdź szeroką ofertę telewizorów w Awa24.pl

 

Podsumowanie

Duża ilość modeli oraz coraz bardziej zaawansowane technologie sprawiają, że coraz częściej zakup sprzętu domowego jest dla nas trudny. Mam nadzieję, że powyższy poradnik ułatwi Państwu podjęcie decyzji. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, aby sprzęt był dostosowany do naszych potrzeb, zarówno pod względem wielkości, jak i wyglądu. Tym bardziej, że telewizor bardzo często umieszczamy w centralnym miejscu salonu.

 

Sprawdź szeroką ofertę telewizorów w Awa24.pl

 

Wciąż nie wiesz na jaki telewizor się zdecydować lub masz dodatkowe pytania?

Zadzwoń do naszego eksperta po darmową poradę: (85) 651-33-75 lub napisz e-mail z pytaniem: BOK@awa24.pl. Odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące produktów AGD i RTV oraz doradzamy przed zakupem. Szybko i bezpłatnie.

 

Wróć do listy poradników

Masz pytania lub wolisz zamówić  telefonicznie? Zadzwoń:

(85) 651-33-75

pon. - pt. od 7:30 do 15:30

BOK@awa24.pl

Dlaczego powinieneś nam zaufać i złożyć zamówienie w Awa24.pl?

  • Jesteśmy rzetelni - na rynku działamy już od 30 lat!

  • Zamówienia wysyłamy w ekspresowym tempie

  • Gwarantujemy oryginalność i dostępność produktów

  • Połączenie ze sklepem jest szyfrowane, a Twoje dane są bezpieczne

  • Przesyłki pakujemy solidnie - dzięki temu są bezpieczne w "podróży"

  • Każdy produkt możesz zwrócić w 14 dni od zakupu. Bez pytań. Bez problemów.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel